Shvoy Kálmán - a szegedi vegyesdandár parancsnoka

Az egész város meleg ünneplésben részesitette a népszerü "szegedi tábornokot"

(Szegedi Uj Nemzedék, 1930. május 1. csütörtök, p. 3.)

Szeged, április 30.

Hetek óta nyilt titok, hogy a Szegedrõl távozó vitéz Kubinyi Gyula altábornagy örökébe vitéz Shvoy Kálmán dr. tábornok lép, akit a kormányzói kegy abban a városban állitott a mai naptól a legmagasabb katonai parancsnokság élére, ahol a nemzeti hadsereg megszületet, - az a nemzeti hadsereg, amelynek megszervezésében enek a kiváló katonának tevékeny része volt.
Szeged egész társadalma osztatlan örömmel fogadta vitéz Shvoy tábornok kinevezésének hirét, mert az õ dandárparancsnoksága olyan katonai érdemek és kiválóság megérdemelt jutalmazását jelenti, amely szorosan összefügg Szeged történetének legutolsó 10-15 évével.
Shvoy Kálmán dr-t 1899-ben mustrálták ki a Ludovikáról, melyet kitüntetéssel végzett. Néhány évig a budapesti 1. honvédgyalogezrednél szolgál majd Bécsbe kerül ahonnan a hadiiskola elvégzése után mint fõhadnagy 1909-ben Szegedre kerül a honvédkerületi parancsnoksághoz. 1910-ben megnõsül. Egy elõkelõ szegedi kereskedõ család leányát, Wagner Margitot veszi nõül. 1911-ben Kolozsvárt dandárvezérkari tiszt, majd hasonló minõségben ismét Szegedre kerül, ahol századossá lép elõ, s mint századost Szegeden éri a háboru kitörése.
A háboru egész tartama alatt müködõ hadseregeknél mint vezérkari tiszt kényes posztokon teljesit szolgálatot. Elõbb a 102. népfelkelõ dandár, majd a 78. dandár vezérkari tisztje. Késõbb 2. hegyidandár, majd a 39. hadosztály vezérkari fõnöke. Utóbb a 11. német hadsereghez beosztott szállásmester, végül a 7. hadsereg hadmüveleti osztályában teljesit szolgálatot.
A világháboru befejeztével mint hadosztály vezérkari fõnök ismét Szegedre kerül. A nemzeti hadsereg szegedi körletparancsnokságánál mint õrnagy és alezredes, vezérkari fõnök, mely beosztásában nagyszerü organizáló képességével rendkivül értékes szolgálatokat tesz a rengeteg nehézséggel küzködõ [sic!] ifju, önálló magyar hadseregnek.
1923-ban a honvédség fõparancsnokává kinevezett volt szegedi elõljárója, vitéz Janky lovassági tábornok magával viszi Pestre elsõ szárnysegédének. 1924-ben megszerzi az államtudományi doktorátust. Innen mint ezredes a szegedi 9. honvédgyalogezred élére kerül. Rá egy évre a szegedi vegyesdandár gyalogsági parancsnoka. 1927 május óta tábornok. 1929-ben vitézzé avatják.
Itt érte a kormányzói kézirat, amely õt a mai naptól a szegedi vegyesdandár élére állitotta.

*

Vitéz Shvoy Kálmán dr. tábornok nem hiába viseli a »szegedi tábornok« jelzõt. Az õ egész katonai pályafutása éppugy, mint a magánélete szorosan összefügg Szegeddel.
Minden társadalmi mozgalom iránt érdeklõdõ agilis egyénisége különösen a szegedi sportélet terén szerzett a polgári társadalomban is igen jelentõs érdemeket. Igy õ volt a Délkerület elnöke, a Szegedi Vivó Klub elnöke, A Szegedi Automobil Club alapitó elnöke, stb.
Shvoy Kálmán dr-t uj méltóságában a magunk részérõl is örömmel köszöntjük és kivánjuk, hogy szépen ivelõ katonai karrierje - bármennyire is Szegedhez van az õ értékes egyénisége nõve - Szegeden ne érjen véget.

Az uj vegyesdandárparancsnok fogadtatása

Vitéz Shvoy Kálmán dr. vegyesdandárparancsnok szerdán délután a félhatos gyorsvonattal érkezett haza a fõvárosból ahol most néhány napot töltött. A szegedi pályaudvaron a kivezényelt diszszázad, a helyõrség tisztikara és a katonai zenekar fogadták ünnepélyesen a tábornokot. A parancsnoki jelentés meghallgatása után ellépett a diszszázad elõtt, majd lakására hajtatott.

Az uj vegyesdandárparancsnok ünneplése a DAC-ban

A Délvidéki Automobil Club tagjai szerdán este társasvacsora keretében meleg szeretettel ünnepelték meg alapitó elnöküknek, vitéz Shvoy Kálmány dr. tábornoknak vegyesdandárparancsnokká történt kinevezését. A DAC klubhelyiségét nagyszámu és elõkelõ közönség töltötte meg. Az elsõ pohárköszöntõt Rácz Antal, a club gazdája mondotta, tolmácsolva a tagok igaz szeretetét és törhetetlen ragaszkodását.
Rácz Antal megkapó beszédben méltatta az alapitó elnök érdemeit, aki leküzdve az emberek közömbösségét, egy olyan klubnak vetette meg alapját, amelybõl a jövõ Magyarország motorizált ifjusága fog kifejlõdni.
Rácz Antal ezután egy diszes kivitelü selyem klubzászlót nyujtott át az elnöknek, mint a tagok ajándékát.
A megkapó beszédre katonás rövidséggel válaszolt az ünnepelt. Kifejtette, hogy az összes egyesületek közül a DAC áll legközelebb a szivéhez. Kérte a tagokat, hogy álljanak mögé és ne csak szavakkal, de tettekkel is támogassák munkájában, legfõképp pedig minél gyakrabban látogassák a klubot. A Délvidéki Automobil Club felvirágzására emelte ezután poharát.
A békéscsabai és kõrösvidéki [sic!] motorosok nevében Beliczey Miklós mondott szeretetteljes pohárköszöntõt.
Vacsora után tánc következett és a jelenvoltak a késõ hajnali órákig a legjobb hangulatban maradtak együtt.


Facsimile:

Szegedi Uj Nemzedék, 1930. 05. 01., p.3.