Külpolitika
A Teleki-kormány külpolitikája
Címlap

A Teleki-kormány külpolitikája és Magyarország belépése a háborúba

1939. február 16-án Horthy Miklós Teleki Pál grófot nevezte ki miniszterelnökké. Teleki nem táplált illúziókat a nyugati hatalmakat illetõen, de olyan külpolitikát szándékozott folytatni, amely ellenáll a német nyomásnak, nem vívja ki a nyugati demokráciák tiltakozását és önálló magyar lépések révén valósítja meg Trianon revízióját.

A kormány el volt szánva, hogy a németek Csehszlovákiába történõ bevonulása és Szlovákia függetlenségének kikiáltása esetén a magyar honvédség megszállja Kárpátalját, német hozzájárulás nélkül is. (A katonai megoldások elõtérbe kerülését mutatja, hogy a Legfelsõ Honvédelmi Tanács februári ülésén elhatározta, hogy felgyorsítja a gyõri program megvalósításának ütemét és öt év helyett két év alatt befejezi azt; valamint márciusban az 1939:II. törvénycikkel bevezették a kötelezõ honvédelmi oktatást és a leventekötelezettséget). Azonban nem volt szükség a németekkel való nyílt szembekerülésre: Hitler közölte a magyar kormánnyal, hogy Németország azonnal el fogja ismerni Szlovákia függetlenségét, de Kárpátaljáról 24 óráig nem nyilatkozik. Március 14-én, a szlovák önállóság bejelentése után Magyarország megkezdte Kárpátalja megszállását és 18-ig be is fejezte.

A válságosra fordult nemzetközi helyzetben Teleki és Csáky áprilisi római és berlini tárgyalásaik során egyetértettek Olaszországgal abban, hogy egyensúlyt kell kialakítani a tengelyen belül, de - szokás szerint - nem sok biztos tényt tudtak meg a német szándékokról. Mindössze következtetni tudtak arra, hogy Németország számára a következõ megoldandó "problémákat" a lengyel és az orosz kérdés jelenti. A háborús válság közelségében Teleki mindenképpen az szerette volna elérni, hogy Magyarország csak külsõ szemlélõje legyen egy Nyugat-Európa-Németország konfliktusnak. E cél érdekében fent akarta ugyan tartani a magyar-német kapcsolatokat, de lazítani akart azokon, s erõsíteni kívánta az olasz és nyugat-európai orientációt. Teleki markánsan képviselte ezt - a korszakra jellemzõ - önállóságra törekvõ magyar külpolitikát.

A megvalósítása azonban nem volt könnyû. A kárpátaljai engedmény után Hitler felháborítónak tartotta - a magyarokat megbízhatatlannak és kiszámíthatatlannak nevezte -, amikor Teleki egy hozzá és Mussolinihez írt levélben elzárkózott az elõl, hogy részt vegyen a Lengyelország elleni hadmûveletekben. Az õt Berchtesgadenben felkeresõ Csákyval közölte is, hogy nem áll módjában a magyar revíziós törekvések további támogatása. Magyarország ennek ellenére megtagadta, hogy Lengyelország német megtámadása után a kassai vasútvonalat a csapatszállításokhoz Németország s Szlovákia igénybe vegye (mindössze a hadianyag-szállítást engedélyezte). Teleki még titkos üzenetet is küldött Lord Halifax angol külügyminiszternek, amelyben biztosította Magyarország semlegességérõl Lengyelországot illetõen. Ungvárott megszervezték a közös magyar-lengyel határon átjutott menekültek továbbszállítását és ellátását, s 1940 õszéig Balatonbogláron lengyel középiskola is mûködött.

Németország és Magyarország kapcsolata igen hûvössé vált, amihez magyar részrõl hozzájárult az az értetlenség is, amelyet az augusztusban megkötött német-orosz megnemtámadási szerzõdés keltett. Azonban ennek és a szovjet kormány által küldött üzenetnek a hatására - miszerint a Szovjetunió tiszteletben tartja Magyarország határait - 1939 szeptemberében helyreállt a diplomáciai kapcsolat a két ország között. Ugyanakkor, a szovjet-finn háború kitörése után (nov. 30.) Teleki szovjetellenes egységfrontot javasolt képviselõházi beszédében, s magyar önkéntesek indultak a finnek segítségére.

Románia esetleges német megtámadásának kérdése nehéz dilemma elé állította a kormányt: a feltételezett német átvonulási kérelemnek sem az elfogadása, sem az elutasítása nem látszott járható útnak. Az önállóságot mutató magyar lépések egyikeként Magyarország londoni követe útján üzenetben jelezte Nagy-Britanniának, hogy bár gazdasági tekintetben együtt kell mûködnie Németországgal, politikai kérdésekben döntéseit saját érdekei határozzák meg, és rendkívül fontos lenne egy Angliától kapott titkos biztosíték, hogy Anglia támogatni fogja Magyarországot területi követelései rendezésében. Egy esetleges német megszállástól való félelem miatt Teleki 5 millió dollárt utaltatott át a washingtoni magyar követségre, egy emigráns kormány céljaira. A Nyugat-Európa ellen megindított német hadmûveletek azonban levették a napirendrõl a román kérdést (egyes történészek szerint tudatos dezinformációról volt szó), s Hitler levélben is közölte a magyar kormányfõvel, hogy nem kíván változásokat a Balkánon. A veszély elmúltával Teleki hazarendelte a pénzt Washingtonból, s nem vette figyelembe az angol kormánynak azt az ajánlatát sem, hogy amennyiben Magyarország ellenáll a németeknek, s a kormány akár belföldön, akár külföldön, de mûködni fog, a békekonferencián ennek megfelelõen fogják az országot kezelni.

A magyar kormány további lépéseket akart tenni Erdély visszaszerzésének érdekében. 1940 júniusában a Románia elleni katonai támadáshoz való német hozzájárulás megnyeréséhez Magyarország felajánlotta a gabonaexport növelését és a szabad áthaladást az országon. A SZU ellen készülõ Németország azonban a tárgyalásos, békés megoldást javasolta. Mivel azonban a tárgyalások nem vezettek eredményre a román és magyar fél között, 1940. augusztus 30-án ismét német-olasz döntõbíróság hozott ítéletet. A második bécsi döntés értelmében Magyarországhoz csatolták Észak-Erdélyt a Székelyfölddel, Nagyváraddal és Kolozsvárral. A Kolozsvárra bevonuló Horthy Miklóst (szept. 15.) üdvözlõ tömeg fogadta, de ez a területi nyereség távol állt egy igazságos etnikai határ megvalósításától, s mindkét ország számára további konfliktusok forrása lett.

Az, hogy Magyarország a területi revízióhoz ismét Németországtól és Olaszországtól kapott segítséget, erõsen meghatározó tényezõvé vált. Miután a magyar kormány engedély adott a német csapatok átvonulására Románia felé, az ország a német befolyási övezet és katonai jelenlét gyûrûjében találta magát, amely már csak Jugoszlávia felé volt nyitott. A magyar külpolitika kényszerpályára került, s a november 20-i csatlakozással a Háromhatalmi Egyezményhez - bár az idegen területeken élõ magyarság érdekeire hivatkozva továbbra is igyekezett megmagyarázni lépéseit - nyíltan és egyértelmûen szembekerült a nyugat-európai hatalmakkal.

A magyarázkodásra szükség is volt. Az 1940. december 12-én kötött magyar-jugoszláv örök barátsági szerzõdés ellenére a németbarát kormányt katonai puccsal megdöntött Jugoszlávia ellen Magyarországon át indulhattak meg a német csapatok (1941. április), mert a magyar kormány álláspontja szerint a felbomló Jugoszlávia alkotóelemeivel szemben a korábbi szerzõdés érvényét vesztette. A magyar kormánynak ezt a lépését és a védekezését Anglia azonban már nem fogadta el: Magyarország hadüzenetre számíthatott. Teleki Pál miniszterelnök, aki nem ilyen kiúttalan helyzetbe akarta vinni az országot, április 3-án hajnalban öngyilkosságot követett el.

Bár a hír rokonszenv-megnyilvánulásokat eredményezett Nyugat-Európában, a tényleges helyzet nem változott: a Bárdossy László vezette új kormány elrendelte a részleges mozgósítást, Anglia megszakította a diplomáciai kapcsolatokat Magyarországgal, és Magyarország csatlakozott a Jugoszlávia elleni támadáshoz.

Mivel egyértelmûnek látszott, hogy a közeljövõben számítani lehet Németország SZU elleni támadására, a honvéd vezérkar fõnöke májusban javasolta, hogy Magyarország jelezze katonai jellegû támogatási szándékát Németországnak. Június közepén e javaslatot még elvetette a minisztertanács, de a német hadsereg június 22-i váratlan támadása, s azután, hogy Magyarország tudomást szerzett arról, hogy Németország szívesen venné a segítséget, 24-én a magyar kormány megszakította a diplomáciai kapcsolatokat a Szovjetunióval. A június 26-i kassai bombatámadást ürügyként használva fel Magyarország hadat üzent a Szovjetuniónak. Anglia ultimátumát 1941. november 29-én vette kézhez a magyar kormány, decemberben pedig beállt a hadiállapot Angliával és az Egyesült Államokkal is.

* * * * * *

Magyarország külpolitikája a 30-as években

 


(c) Egyetemi Könyvtár, Szeged, 1998-2000.