irodalomtörténész, kritikus, szerkesztő. 1953-ban érettségizett Szegeden. 1957-ben magyar szakon végzett a szegedi egyetemen, ugyanott lett gyakornok, 1958-tól tanársegéd, 1964-től adjunktus, 1980-tól docens. 1965-től a Tiszatáj rovatvezetője, 1971-től helyettes főszerkesztő, 1972-től főszerkesztő. 1975-ben leváltották. 1972-ben József Attila-díjat, 1990-ben A Magyar Művészetért Alapítvány díját, 1991-ben Déry Tibor jutalmat, 1991-ben A Nyitott Társadalom Alapítvány, 1992-ben a Szegedért Alapítvány díját kapta. 1993-ban Szeged díszpolgára lett. 1994-ben Soros-életműdíjat kapott.
Főleg a Nyugat első nemzedéke, a két világháború közti magyar irodalom és
a határokon túli magyar irodalom történetével foglalkozik. Részt vesz a
Juhász Gyula kritikai kiadás munkálataiban, sajtó alá rendezte az Összes
Művek 1-3 (versek, Péter Lászlóval) kötetét, 5. kötetét (Grezsa
Ferenccel), 7-8. kötetét és Juhász Gyula Thermatáit (1983).
Vörös László |
"Mindenesetre én Ilia Mihály alig észrevehető, de határozott szellemi irányításának köszönhetem, hogy nemzeti költő lettem (ehhez egyéni színezetként némi ezotérikát és ateizmust elegyítve), de azt is, hogy a neofita buzgóság sohase fogott el, mert én tőle azt is megtanultam, hogy magyarnak lenni ízlés kérdése is, nemcsak elhatározásé, hogy ezért "ebbe" mégse lehet úgy belépni, mint egy pártba, [...]" (Forrás)
"Ilia Mihálytól kaptam a legtöbb levelet is, bár több mint húsz éve egy városban lakunk, - azt hiszem, időnként kileste, mikor nem vagyok bent a munkahelyemen, s gyorsan bedobott az újságosládába egy-egy öt-tíz soros episztolát, amellyel új és páratlan műfajt alkotott a magyar irodalomtörténetben: a levél-epigrammát. Persze, ezekből nemcsak én részesültem (az is lehet, hogy én a legkevésbé, mivel én válaszolni se nagyon szoktam rájuk), hanem az egész világ: Uppsalától Buenos Airesig, mert Miska mindenkit ismer és számontart, akit ismerni és számontartani érdemes, jelen van levél-epigrammáival mindenütt, ahol magyarul (is) értenek, bár ő maga nyugat felé Bécsnél, kelet felé Bukarestnél messzebb sohasem jutott." (Forrás, 1994/9. 10-11. p.)
Baka István home page | Kiállítások |