Elméleti művek – könyvek

WINKLER : A hadviselés művészete (ajánló)

 

1. kötet

Dr. Winkler Gusztáv építőmérnök a katonai építészet meghatározó módszereit, fejlődésének jellemzőit vizsgálja műveiben. A szerző mindig kitér a meghatározó társadalmi, környezeti jelenségekre, a haditevékenység technikai sajátosságaira is.

Legújabb írásában az európai kultúrkör (hozzávéve Kisázsia, Egyiptom, Mezopotámia) térségének hadművészeti, erődépítészeti fejlődését, fő állomásait tárgyalja az első civilizációktól a magyar államalapításig. Bemutatja azokat az alapvető harceljárásokat, stratégiai megfontolásokat, amelyek az emberiség történetének első évezredeit meghatározták. Részletesen tárgyalja a manipuláris és a lesvetésen alapuló lovasnomád harceljárásokat.

A konkrét harctéri események leírását, a csaták bemutatását több mint 70 térképvázlat illusztrálja, szemléletesebbé téve az eseményeket. Időrendi táblázat segíti az eligazodást a múlt történései között, és tárgymutató is kiegészíti a könyvet.

 

2. kötet

A kötet szerves folytatása WINKLER GUSZTÁV: A hadviselés művészete a kezdetektől a magyar államalapításig című könyvének.

A szerző az európai történelem 1000-től 1500-ig terjedő időszakának hadművészete mellett tárgyalja magyar államiságunk első ötszáz évének olykor dicső, olykor fájdalmas hadjáratait, csatáit és hadi eseményeit is.

A könyv célja, hogy segítséget nyújtson a történelmi-hadtörténelmi események megértéséhez a haditechnika és az erődépítészet fejlődésének részletes bemutatásával. Az elemző elméleti részeket a hadjáratok és a csaták részletes leírása illusztrálja. Az olvasó 58 térképvázlaton követheti nyomon a hadi események történetét.

Az iskolai tankönyvek által tárgyalt hadjáratok és csaták (Muhi, Várna, Rigómező, Nándorfehérvár) mellett a szerző a magyar és az európai történelem összesen 70 csatájának pontos leírását adja meg.

Az erődépítészet, a várépítészet változását, fejlődését 9 művészi értékű rekonstrukciós rajz teszi szemléletessé.

Részletes időrendi táblázat könnyíti meg az eligazodást a múlt eseményei között. Bő tárgymutató és névmutató segíti a kötet kézikönyvszerű használatát.

A könyv végén 15 szemléletes táblázat foglalja össze a tárgyaltakat. Ezek a táblázatok az oktatásban kiválóan hasznosíthatók.

Ajánljuk a könyvet mindazoknak, akik középiskolai vagy felsőoktatási tanulmányaik során a tárgyalt korral foglalkoznak, vagy „egyszerűen csak” érdeklődnek az európai hadművészet mellett államiságunk első ötszáz évének történelme, különösen a hadjáratok, a csaták és a harcművészet iránt.

 

Winkler

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Elméleti művek